Logo firmy Moni-Rem
Remont mieszkania i domu|Ocieplenie domu| Budowa basenu|Remont biura i restauracji

Aktualizacja: 08.01.2021


Malowanie ścian krok po kroku.


Z naszego poradnika dowiesz się jak samodzielnie pomalować ściany. Dzięki niemu, poznasz wszystkie czynnności niezbędne by krok po kroku pomalować sciany.

Dowiesz się z niego również, jakich narzędzi potrzebujesz do malowania oraz gdzie je kupić by nieprzepłacać. Jeśli tego szukałeś, to nasz poradnik jest właśnie dla Ciebie.

malowanie ścian i sufitów

Malowanie ścian krok po kroku | MONI-REM


Pierwszym krokiem jest wybór farby. W sklepach dostępne są niewielkie próbki- testery farb. Kosztują dosłownie kilka złotych. Warto kupić kilka i sprawdzić na żywo jak się prezentują. Pamiętajmy kolor z opakowani nigdy w 100% nie oddaje koloru jaki uzyskamy na ścianie. Gdy już będziemy w sklepie możemy kupić rzeczy potrzebne do malowania. Będzie nam potrzebna:

  • folia malarska
  • taśma papierowa
  • szpachla malarska
  • duży i mały wałek malarski (po dwie sztuki jeśli będziemy używać białej i kolorowej farby)
  • kratka malarska lub kuweta malarska
  • uchwyt + siatka/papier ścierny/gąbka ścierna do szlifowania szpachli
  • pistolet do silikonu

Z pokoju usuwamy zbędne rzeczy. To, czego z różnych przyczyn nie możemy usunąć zabezpieczymy za pomocą folii. Folię warto przymocować do powierzchni za pomocą taśmy malarskiej. Pamiętajmy by zabezpieczyć całość. Ostawiając meble sprawdźmy, czy uzyskaliśmy dostęp każdej malowanej powierzchni. Łatwiej o to zadbać teraz niż podczas samego malowania.

Czyścimy ściany z zabrudzeń. Mogą one osłabić przyczepność farby. Tłuszcz, czy kurz usuniemy z użyciem wody z płynem do mycia naczyń. Pęknięcia oraz farbę która może się łuszczyć i odpadać usuwamy za pomocą szpachelki malarskiej. Następnie odkręcamy kontakty i gniazdka malarskie.

Pamiętajmy by wcześniej odłączyć prąd, który do nich dopływa. Nie ma potrzeby ich demontaży, z powodzeniem zabezpieczymy je za pomocą taśmy malarskiej. Zwróćmy uwagę, czy czasami nie wystaję gdzieś nieizolowany przewód elektryczny. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Ubytki i rysy uzupełniamy za pomocą gładzi szpachlowej.

Malowanie zaczynamy od pomalowania sufitu. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie zabrudzenia świeżo pomalowanych ścian farbą sufitową. Gdy mamy ograniczony czas odcinamy sufit od ściany za pomocą taśmy malarskiej. Ważne by po każdym pokryciu powierzchni farbą usunąć taśmę malarską! W przeciwnym razie, gdy nasiąknie ona farbą, wraz z nią może odchodzić warstwa farby znajdującą się pod nią.

Gdy ściany stykają się z sufitem w idealnie prostych liniach możemy odciąć sam sufit. Gdy jednak mamy do czynienia z pewnymi nierównościami dobrze sprawdzi się odcięcie kilka centymetrów poniżej.

Malowanie zaczynamy od trudno dostępnych miejsc, okolic lampy, narożników. Następnie, zaczynając od okna pokrywamy sufit farbą, w kierunku wnętrza. Zabieg powtarzamy

Miejsca nanoszenia poprawek warto najpierw pomalować białą farbą. Podobnie czynimy jeśli po usuwaniu starej farby zostały nam miejsca pokryte farbami różnymi kolorów. W razie konieczności czynność poprawiamy. Dotyczy, to zwłaszcza świeżo szpachlowanych miejsc.

Pamiętajmy, całość powierzchni malujemy z użyciem jednego narzędzia, jeśli zdecydujemy się na pędzel to pędzlem, jeśli zdecydujemy się na wałek to wałkiem. W tym drugim przypadku załamania i trudno dostępne miejsca możemy pomalować z użyciem małego pędzla.

Po zakończeniu tego etapu możemy przystąpić do właściwego malowania.

Nie warto czekać im szybcie zabierzemy się za porządki tym mniej czasu one nam zajmą. Koniecznie pamiętajmy o wyczyszczeniu narzędzi malarskich. Przed ponowną instalacją gniazdke i kontaktów, raz jeszcze sprawdźmy czy prąd został odłączony!