Logo firmy Moni-Rem
Remont mieszkania i domu|Ocieplenie domu| Budowa basenu|Remont biura i restauracji

Jak nakładać silikon? Instrukcja dla totalnego laika w 8 krokach


Aktualizacja: 04.01.2021

Silikon sanitarny to wszechstronny materiał stosowany w wielu domowych pracach. Jeśli potrzebujesz uszczelnić wannę lub narożnik, najlepszym rozwiązaniem będzie silikon sanitarny. Silikon sanitarny zwykle dostępny jest w dwóch wersjach jako silikon przezroczysty lub biały. Ważne jest by zastosować silikon dobrej jakości: odporny na zmiany temperatury, chemikalia, wilgoć i zachowującym kolor lub przezroczystość przez długi czas.


Krok 1.


Do pracy będziesz potrzebował:

Do nakładania będziesz potrzebował pistoletu-wyciskacza do silikonu. Radzimy unikać najtańszych rozwiązań. Pistolety za kilka-kilkanaście złotych mogą zepsuć się już podczas pierwszej pracy. Z drugiej strony nie ma potrzeby kupowania sprzętu dla profesjonalistów. Pistolet w cenie w granicach 40-50 zł powinien wystarczyć dla samodzielnych remontów przez długie lata.

Z tyłu pistoletu znajduje cyngiel-metalowa wypustka służąca do zwolnienia tłoku ciśnieniowego. Naciśnij go. Pociągnij tłok do tyłu. Będzie nam potrzebna:


Krok 2.


Włóż tubę z silikonem do pistoletu. Najpierw w przodzie pistoletu umieść miejsce aplikacji silikonu. Następnie dociśnij. W pustą przestrzeń tuby silikonu wciśnij tłok o którym pisaliśmy w kroku 1. Dzięki temu silikon nie wypadnie z pistoletu.


Krok 3.


Naciskając klamrę-rączkę pistoletu wpychasz tłok do wnętrza tuby. Gdy poczujesz opór, oznacza to, że zaczyna rosnąc ciśnienie w jej wnętrzu – silikon będzie wypływał. By zatrzymać proces, za każdym razem, wystarczy nacisnąć cyngiel-metalową wypustkę z tyłu.


Krok 4.


Przygotuj powierzchnię, którą chcesz uszczelnić. Przed nałożeniem silikon upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie wolna od kurzu, brudu lub cząstek. Wszelkie kawałki materii mogą potencjalnie spowodować słabsze uszczelnienie. Aby przygotować powierzchnię:

Namocz gąbkę w wodzie z mydłem i wytrzyj powierzchnię. Wypłucz gąbkę i użyj jej ponownie, aby wytrzeć obszar. Wytrzyj obszar ręcznikiem. Pamiętaj, aby całkowicie usunąć całą wodę, ponieważ wilgoć może powodować problemy.

Użyj czyściwa, by usunąć zanieczyszczenia nieusuwalne wodą. Odczekaj kilka minut.

Pamiętaj! Czysta powierzchnia to gwarancja szczelności przez lata użytkowania!

nakladanie silikonu przygotowanie podloża

Krok 5.


Jak najbliżej końcówki, pod kątem 45 stopni odetnij końcówkę dozownika. Dzięki temu otwór będzie bardzo mały. Ułatwi to kontrolę wypływania silikonu. Rozszczelnij tubę silikonu (ważne by tłok był zwolniony!) i zamocuj końcówkę. Do pracy użyj nożyczek lub noża.


Krok 6.


Przetestuj swój silikon, np. na kawałku papieru. Jeśli silikon spływa zbyt wolno, ponownie natnij końcówkę. Nacinaj małe fragmenty, aż osiągniesz właściwe tempo wypływania.


Krok 7.


Nakładaj silikon sanitarny na powierzchnię. Naciskaj spust tak równomiernie i stabilnie, jak to możliwe. Przeciągnij dyszę rury powoli wzdłuż uszczelnianej powierzchni.

Rozprowadź równomiernie uszczelniacz. Zwilż palec i miej w pobliżu pojemnik z wodą. Palcem równomiernie rozprowadzić uszczelniacz. Mocz palec podczas pracy.

Szczeliwo można również rozprowadzić, przylepiając kawałek taśmy malarskiej do linii aplikacji. Następnie delikatnie dotnij silikon na łączeniu z taśmą. To powinno dać gładką, prostą linię, dokładnie tam, gdzie chcesz.


Krok 8.


Pozostaw silikon sanitarny do wyschnięcia. Chociaż większość uszczelniaczy silikonowych wysycha w dotyku w ciągu 30 minut do godziny, nie oznacza to, że uszczelnienie jest gotowe. Przed użyciem wody poczekaj co najmniej 24 godziny, do zupełnego utwardzenia.